کاشی کاری وسرامیک کاری  یکی از متداولترین روش های ساختمان سازی است و ظرافت در اجرای آن نقش به سزایی در زیبایی فضای ساختمان  ایفا می کند. تعویض صفرتاصدکاشی کاری و سرامیک کاری یکی از مهم ترین اقدامات در تعمیر و بهسازی ظاهر ساختمان است که هنگام خرید کاشی باید به آن توجه کرد.مشاوره رایگان پروژه های شما بامشاوران ارشد وزین فام ایرانیان

کاشی کاری منزل
کاشی کاری منزل

آشنایی باروشهای نصب سرامیک

۱- نصب سرامیک
در سرامیک کاری برای نصب، سرامیک باید آن را روی بستری از ملات قرار داده و با تخته ماله سطح آن را صاف می کنند. باید توجه داشت که هنگام چسباندن سرامیک، اندود رویه (ملات) نباید گیرش خود را آغاز کرده باشد، زیرا در آن صورت سرامیک کاملاً به ملات نچسبیده و بعداً جدا خواهد شد.پس از نصب سرامیک، و گیرش ملات، سطح سرامیک را آب می زنند تا کاغذ روی آن جدا شود و پس از آن با دوغاب، درز آنها را پر می کنند. ممکن است سرامیکها روی کاغذ نبوده و جدا باشند که در آن صورت نصب سرامیک، دانه دانه و با دقت فراوان پهلوی یکدیگر انجام می شود. در این حالت باید سطح به دست آمده کاملاً صاف و یکنواخت باشد. سرامیک در شکلهایی مختلف مربع، مستطیل، شش‌گوشه و مانند اینها در بازار موجود است.

صفرتاصدکاشی کاری و سرامیک کاری

۲- بندکشی سرامیک
میزان دوغاب سیمان و پودر سنگ برای پر کردن بندها به اندازه سرامیک ها بستگی دارد. دوغاب مصرف شده برای بندکشی همواره بیشتر از حجم فضای خالی است، زیرا مقداری از دوغاب مصرفی باقی مییماند که پاک می شود و مصرف مجدد ندارد و لذا حجم دوغاب مصرفی برای سرامیک‌ کاری با احتساب دور ریز به میزان یک لیتر در هر مترمربع پیشنهاد می شود. در بندکشی می توان متناسب با رنگ سرامیک از رنگهایی استفاده کرد که به زیبایی سرامیک بیفزاید.

 

۳- شرایط نگهداری پس از نصب
حداقل تا سه روز بعد از نصب سرامیک نباید به آن ضربه مکانیکی وارد آید و درجه حرارت فضایی که سرامیک شده، نباید از ۵+ درجه سانتیگراد کمتر شود. در صورت لزوم پس از گیرش اولیه ملات بندکشی، آب دادن سرامیک در چند نوبت کمک شایانی به ازدیاد مقاومت می‌نماید.

همچنین بخوانید: (20روش مهم مدیریت منزل ونظافت)  قیمت نظافت شرکت

 

تفاوت کاشی با سرامیک

کاشی از دو قسمت بدنه و رویه تشکیل شده‌است:

۱- قسمت اصلی و استخوان‌بندی کاشی از قطعه ای سفالی تشکیل شده است که به آن بیسکوئیتی کاشی گفته می شود.

۲- رویه ی کاشی از یک ماده‌ی شیشه‌ای تشکیل شده است. سرامیک به مواد غیرآلیِ غیرمعدنیِ جامد گفته میشود. حالا به کاشی ای که لعاب روش از جنس سرامیک باشد، کاشی سرامیکی یا سرامیک (در بازار) گفته می شود.

تفاوت اصلی کاشی با سرامیک در میزان استحکام آنها است از این رو کاشی به دلیل ظرافت بیشتر و وزن پرس کمتر در بدنه و دیوار کار میشود، ولی سرامیک به دلیل پرس سنگین تر و سطح استحکام بالا در کف کار میشود.

 

تیغه چینی کاشی وسرامیک
تیغه چینی کاشی وسرامیک

نکات مهم در اجرای کاشی کاری:

۱- تراز بودن سطح
قبل از کاشی کاری دیوارها، باید وضع دیوارها به لحاظ تراز بودن و شاقول بودن و همچنین قائمه بودن زوایا کنترل شود و چنانچه نواقص و اشکالاتی در زیرسازی وجود داشته باشد، باید آن را مطابق نظر متخصص مرتفع نمود.

صفرتاصدکاشی کاری و سرامیک کاری

 

۲- ملات ماسه سیمان
روی سطوحی که برای کاشی کاری در نظر گرفته شده است، نباید پوششی از کاهگل، گچ و خاک، گچ یا هر نوع ملات دیگری غیر از ماسه و سیمان وجود داشته باشد. اگر ملات مصرف شده در بندکشی آجرهای دیوار، ملاتی غیر از ماسه و سیمان باشد، بهتر است لااقل ۲۴ ساعت قبل از اقدام به کاشیکاری، سطح دیوار با ملات ماسه سیمان (به نسبت ۶ ماسه و ۱ سیمان، یا ۱۰ ماسه و ۱ سیمان) به طریق گلنم (پاشیدن ملات) به ضخامت ۳ تا ۵ میلیمتر پوشانده شود. موارد فوق برای مواقعی است که کاشیکاری با دوغاب‌ریزی انجام می شود.

۳- اشباع شدن 
برای جلوگیری از اشباع شدن کاشی نبایدان رابرای مدت زیادی درآب نگهداریم.اشباع شدن بیش ازحدکاشی باعپ به وجودآمدن به اصطلاح زنجاب میشود.

همچنین بخوانید: (20روش مهم مدیریت منزل ونظافت)  قیمت جوشکاری دروزین فام ایرانیان

 

 

استفاده ازملات ماسه وسیمان
استفاده ازملات ماسه وسیمان

 

۴- بندکشی مناسب
عرض بند در کاشی کاری حوضها و استخرها همیشه باید ۲ تا ۳ میلیمتر باشد تا بندها به وسیله ملات پر شود. فضای بین دیوار و کاشی به طور متوسط ۳ سانتیمتر بوده و باید به نحوی از ملات پر شود که ملات کاملاً سطح پشت کاشی را بپوشاند.

 

۵- گل رس و سیمان سفید ممنوع
ریختن خرده آجر، گل رس و مانند اینها که غالباً برای چسباندن کاشی به کار می رود به پشت کاشی ممنوع است. همچنین بهتر است در تهیه ملات از مصرف سیمان سفید خودداری کرد. چنانچه اجباراً در ساخت ملات از سیمان سفید استفاده شده است، باید به جای ماسه، پودر کوارتز (سنگ شیشه) به کار رود. بهترین نسبت برای مخلوط سیمان سفید و کوارتز، نسبت یک سیمان و ۶ پودر کوارتز تا یک سیمان و ۱۰ پودر کوارتز است.

۶- عایقکاری سرویس بهداشتی
در حمام، دستشویی و مانند آن که عایقکاری در بدنه دیوار قرار دارد، حتماً باید روی عایق کاری توری سیمی نصب و کاملاً به دیوار محکم شود. عایقکاری پشت کاشی کاری نباید چروک خورده باشد.

 

۷- شرایط دمایی
نباید کاشی دیواری را در اماکنی که در معرض یخزدگی قرار می گیرد، به کار برد.

 

صفرتاصد کاشی کاری
صفرتاصد کاشی کاری

صفرتاصدکاشی کاری و سرامیک کاری

پیشنهاد وزین فام به شما:
وزین فام یک شبکه بهم پیوسته از استادکاران، پیمانکاران و کارفرمایان ساختمانی می باشد که در هر مرحله ای از عملیات ساختمانی از جمله ساخت و ساز ، نوسازی ، بازسازی و خرده کاری و تعمیرات منازل می تواند مشاور و مجری کارهای ساختمانی شما باشد. شما از طریق تماس با ما می توانید از وزین فام در اجرای عملیات ساختمانی خود استفاده کنید:

 با شماره های پشتیبانی سایت وزین فام ایرانیان 02133021542 یا 09919494657 تماس گرفته تا متخصصین توصیه شده وزین فام از پروژه شما بازدید نموده و سپس اقدام به شروع عملیات ساختمانی نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *